Czym jest rant do tortu

Podczas robienia tortu potrzebnych jest kilka narzędzi, które są m.in. nóż do krojenia tortu, pędzel do nasączenia biszkoptu oraz patera i rant, które umożliwią dekorowanie tortu i jego tynkowanie, a także rękaw cukierniczy do nakładania kremu.


Rant do tortu pozwala na zbudowanie wyższych tortów. Można piec w nim biszkopt, a także inne ciasta lub dodatki potrzebne do tortów. Łatwo się go myje i utrzymuje w dobrym stanie.


Klasyczne tortowe ranty mają 14cm wysokości, a ich obwód wynosi od 16 do 30cm w zależności od potrzebnej szerokości. Ranty łatwo dopasować do wielkości tortu za pomocą spinek, które zaciska się lub otwiera. Znajdują się one po zewnętrznej stronie rantów. Ranty do tortów umożliwiają przygotowanie tortów mających kilka poziomów różnej wielkości w zależności od potrzeb. Podstawowa tortownica pozwala upiec tort dla 10-20 osób.
Ranty dostępne są w różnych kształtach np. okrągłe lub półokrągłe, nie mają one dna dzięki czemu łatwo i bezpiecznie można wyjąć z nich ciasto.Dzięki ich użyciu każdy samodzielnie i łatwo może stworzyć swój własny, wymarzony tort.
Zaletami używania tortownic do tortów są łatwość przy odrabianiu tortów, a przede wszystkim równe i okrągłe biszkopty o pożądanej szerokości i wysokości.

Rant do tortu dostępny na stronie https://sklep.polmarkus.com.pl/ranty-cukiernicze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *